Kava
Kava
Jeste li znali da se najskuplja kava na svijetu dobiva iz izmeta životinja koje nalikuju divljim mačkama?
Kopi Luwak predstavlja izuzetno rijetku i ujedno najskuplju vrstu kave na svijetu. Još tridesetih godina 19. stoljeća otkrili su je nizozemski kolonisti koji su naselili područje današnje Indonezije. Potječe s otoka Sumatra, Java i Sulawesi na kojima žive cibetke (lat. Paradoxurus), sisavci koji obitavaju na drveću i hrane se zrelim, crvenim plodovima kave. Zrna kave prolaze kroz njihov probavni trakt tijekom čega se odvija proces fermentacije. Djelomično svarena zrna skupljaju se zatim iz izmeta ovih životinja, čiste se i prže.
Napitak koji nastaje nije gorak kao tradicionalna kava, već ima Karamelizovan ili čokoladni okus. Specifičan okus potječe od enzima iz želučane kiseline neobičnih životinja. Zahtjevan način proizvodnje dovodi do toga da se Kopi Luwak kava proizvodi u vrlo malim količinama, svega oko 450 kilograma godišnje, što neposredno utječe i na vrtoglavo visoku cijenu po kojoj se prodaje. Ovisno o kvaliteti, jedan kilogram košta između 200 i 1300 dolara, a do sada najveća svota novca koja je izdvojena za kilogram ove kave iznosila je 6000 dolara. U restoranima diljem svijeta šalica Kopi Luwak kave može se popiti za u prosjeku 50 dolara.
I Kopi Luwak, i espresso kava , rađaju se na drvetu kave. Biljka kava (lat. Coffea) jeste rod niskih biljaka iz familije Broca (lat. Rubiacceae). Divlja stabla mogu biti visoka i preko deset metara, dok stabljike na plantažama ne prelaze tri metra. Kava se najčešće uzgaja u suptropskim područjima koje pružaju zadovoljavajuću klimu. Najvažniji faktori su vlažnost i toplina. Idealni uvjeti za uzgajanje kave podrazumijevaju temperaturu između 12 i 27 ° C uz velike količine padalina. Zeleni ovalni listovi s valovitim rubovima raspoređeni su u tročlane pršljenove koji rastu jedni naspram drugih. Cvjetovi su bijele boje i rastu u skupinama duž grane, smješteni u pazuhu lista. Njihov miris podsjeća na kombinaciju mirisa jasmina i narančinog cvijeta.
Cvjetovi kave se na stablu zadržavaju vrlo kratko, svega nekoliko dana, nakon čega se iz njih razvijaju bobičasti plodovi nalik trešnjama. Plod je najprije zelene boje, a kroz proces zrenja, koji traje od šest do devet mjeseci, bobice postaju žute i na kraju tamno crvene. Plodovi sazrijevaju u različito vrijeme, te se beru ručno, što je najbolji, ali i najskuplji način berbe. Unutar čvrstog omotača ploda nalaze se dva zrna koja su svojim ravnim stranama okrenuta jedno prema drugom. Za pola kilograma pržene kave potrebno je 2000 bobica tj. 4000 zrna. Za samo jednu šalicu espresso kave potrebno je čak 50 prženih zrna.
Espresso kava jedan od najpopularnijih napitaka današnjice. Međutim, da li ste znali da espresso nije vrsta, niti mješavina kave, već metod njenog pripremanja? Ovaj omiljeni način spravljanja kave osmišljen je još 1884. godine u Italiji. Njegov prvi postulat glasi: sedam grama svježe samljevene kave. Osim dobrog mlina, za kvalitetnu espresso kavu neophodan je profesionalan i čist aparat. I još - barmen, obučen da majstorski izvede proces pripreme. Sa istom aparaturom, mlinom, aparatom i mješavinom kave, dva barmena mogla bi napraviti dva potpuno različita napitka.
Zato kažu da je espresso kava vrlo egzaktna stvar - sedam grama svježe mljevene kave tijekom vremena od 25 do 30 sekundi tretira se vrelom vodom pod točno određenim pritiskom. Najbolji espresso nastaje poštovanjem precizno određenih pravila što bi za 25 sekundi trebalo da tri centilitra savršene kave. Tako se puni malo više od pola male, obavezno prethodno zagrijane šalice, čime je ispunjen standard klasične espresso kave. Ukoliko kava teče sporije, barmen zna da je sitnije mljevena, te da je zapušila pore na situ koje ne može propusti dovoljno vode pod pritiskom, i da je neophodno iznova podesiti mlin kako se ne bi gubio kvalitetu espresso kave.
Kada budete imali tu sreću da vam posluže vrhunsku espresso kavu pripremljenu prema svim pravilima koje ovaj metod propisuje, i sami Ispoštujte običaje talijanskih znalaca i popijte je kako tradicija nalaže - toplu, bez dodataka, iz nekoliko gutljaja, imajući na umu filozofiju koja kaže da espresso treba da nas okrijepi i osnaži novim elanom kako bismo produktivnije nastavili započeti posao.
Nema komentara:
Objavi komentar