četvrtak, 23. travnja 2015.

Savjeti za blistavi dom

Savjeti za blistavi dom

Pretvorite pospremanje stana u zadovoljstvo. Uzmite sredstva za čišćenje, pojačajte glazbu i počnite trošiti 115 kcal/h!

Ne samo da nam je ugodno boraviti u čistom i mirisnom okruženju, već je to i jedan od glavnih načina da spriječimo razvoj prijenosnih bolesti, a posebno alergija. Dokazano je da su na ljestvici uzročnika alergija prve grinje iz kućne prašine, koje se najviše stvaraju na mjestima gdje se nakupljaju kožne ljuske kojima se one hrane: u tepisima, madracima i posteljini!Kupujete li novi usisivač, izaberite onaj s dobrim zračnim filterima, koji može poslužiti i kao pročišćivač zraka.
Veliku "generalku" dobro je započeti eliminiranjem suvišnih stvari, dakle stvari koje nitko od ukućana ne upotrebljava, nikome se ne sviđaju, napuknute su ili ne rade, ili su jednostavno dale svoje. Razvrstajte ih u skupine: za dati, za popraviti ili premjestiti i za baciti. Uklanjanjem nepotrebnih tričarija, prostor se oslobađa zaostale energije, a vi dobivate mjesta za nove stvari!
Nekima je praktično poslove podijeliti na dnevne (prozračivanje i namještanje kreveta, prozračivanje prostorija, pranje posuđa i radnih površina u kuhinji, održavanje higijene kućnih ljubimaca, rješavanje otpada), tjedne (pranje i peglanje odjeće, mijenjanje posteljine, brisanje prašine, usisavanje, pranje podova, čišćenje kuhinje i kupaone), mjesečne (čišćenje hladnjaka, kante za otpatke, laštenje podova, pranje prozora) i sezonske (pranje zavjesa, pospremanje ormara, temeljita čišćenja). No ako ne spadate u tipove koji sve planiraju, važno je da primjećujete stvari oko sebe i sami uvidite gdje leže izvori prašine i bakterija i koliko ih često treba uklanjati.

Kuhinja i kupaonica

Najveću pozornost zaslužuju kuhinja i kupaonica. Štednjak i radne površine održavajte besprijekorno čistima, što znači da biste ih na kraju svakoga dana trebali očistiti odgovarajućim sredstvima i obavezno osušiti. Perete li posuđe u perilici, za dodatan sjaj i svjež miris deterdžentu dodajte kap-dvije čistog eteričnog ulja od limuna. Spužveza pranje posuđa skupljaju velike količine bakterija: ubacite ih u stroj za pranje suđa, u mikrovalnu na 30 sekundi ili operite u otopini dezinfekcijskog sredstva za kućanstvo.
A jeste li znali da sudoper od nehrđajućeg čelika možete ulaštiti utrljavanjem maslinovog ulja mekom krpicom? Slavinama će, pak, dobro doći "tonik" od limunova soka ili jednostavno trljanje polovicom llimuna.
Hladnjak je mogući izvor raznih bakterija, stoga bi ga se trebalo isprazniti i očistiti barem jednom mjesečno. Želite li ekološki prihvatljivu varijantu sredstva za čišćenje, opet se poslužite svestranim boraksom i pažljivo isperite i osušite unutrašnjost.
Daskama za rezanje namirnica, onima od plastike, a posebno drvenima, treba posvetiti nešto više pažnje. Dok su još neoštećene, dovoljno ih je oprati običnim deterdžentom i vrućom vodom, ali čim dobiju posjekotine, zahtijevaju temeljito ribanje četkom. Nakon pranja treba ih dobro osušiti. Ukoliko imate mogućnosti, mijenjajte ih nekoliko puta na godinu, ovisno o tome koliko ih često koristite.
Dok perete prozore, a sunčano je vrijeme, ne libite se staviti sunčane naočale na nos: neće vam promaknuti ni jedna mrlja! Ako vam je ponestalo sredstva za pranje stakla, razrijedite običan alkoholni ocat – 2-3 žličice u 4 litre vode, a prozore obrišite izgužvanim novinskim papirom.
Pločice u kuhinji i kupaonici do savršenstva će dovesti mješavina praška za pecivo i limunova soka. Pustite vrući tuš da se neželjene tvari otpuste, zatim ih istrljajte pripremljenom mješavinom, isperite i obrišite suhim ručnikom. U kosom začepljene odvode u kadi ili tuš kabini nasprejajte pjenu za brijanje, i nakon 15 minuta isperite vrućom vodom. Mrlje na kadi izribajte otopinom bijelog alkoholnog octa u vodi, u omjeru 1:5.
toaletnu školjku može se dovesti u blistavo bijelo stanje upotrebom antibakterijskog i ekološkog sredstva boraksa. Više nego pristojno posao će odraditi i tablete za čišćenje umjetnih zubala: stavite ih po četiri u školjku, ostavite sat vremena i isperite. Uvijek kada je ispirete, zaklopite dasku kako se zrakom ne bi proširile bakterije.

Ostale prostorije u stanu

Možda niste znali, ali filteri na klima uređajima u stanju su skupiti znatne količine prašine. Kako zrak neprestano cirkulira, čestice se prenose dalje u prostor, stvarajući probleme kod alergičara i oboljelih od astme. Ima li vaš klima uređaj zamjenjive filtere, mijenjajte ih jednom mjesečno, a fiksne operite u toploj sapunici i osušite.Perete li posuđe u perilici, za dodatan sjaj i svjež miris deterdžentu dodajte kap-dvije čistog eteričnog ulja od limuna.
Krevetninu mijenjajte najmanje jednom tjedno i perite na najmanje 60°C; to će spriječiti grinje da uspostave svoju vladavinu! Jastuke i pokrivače trebalo bi obnoviti svake tri godine. Neka se punjenja mogu oprati u perilici (npr. od poliesterskih kuglica, ili čak i od perja, ako za to postoji poseban program), što možete provjeriti na uputama na proizvodu. Posjedujete li sušilicu, obavezno ih osušite unutra, a dvije-tri nove teniske loptice dodane u bubanj ''razrahlit'' će posteljinu. Ni madracinemaju vječan rok trajanja, no na to će vas upozoriti bolovi u vratu i leđima. Održavajte ih tako da ih jednom tjedno okrenete, povremeno prozračite, izložite sunčevim zrakama, a dobro ih je i dva-tri puta mjesečno dobro usisati. Stari recept za uklanjanje svakog traga vlage je posipanje sodom bikarbonom. Ostavite najmanje sat-dva i usisajte. Isti prašak riješit će vas i "mirisa" kućnih ljubimaca na tepisima, na kojima ga ostavite da djeluje preko noći, a nakon toga temeljito usisajte.
Drvenim podovima nije dovoljno samo redovito usisavanje; ni tu nećete postići mnogo bez vode. Ipak, radi se o malim količinama vode, jer bi u protivnom drvo moglo nabubriti. Najbolje je lagano namočiti čistu mekanu krpu u blagu otopinu sredstva za parkete i prebrisati pod, a zatim ga dobro osušiti suhim ručnicima. Za brisanje namještaja (ne zaboravite i knjige te razne druge "sakupljače prašine") najbolje su krpice od mikrofibre koje na sebe vežu prašinu, a peru se nakon svake upotrebe u tekućoj vodi. Kupujete li novi usisivač, izaberite onaj s dobrim zračnim filterima, koji može poslužiti i kao pročišćivač zraka, jer u sebe povlači prašinu i zagađeni zrak, a ispuhuje čisti zrak.
I kada cijela kuća zablista, a osjetite da još nešto "fali", upotpunite dojam nekom lijepom biljkom. Neka joj listovi budu okrugli, kažu majstori feng shuija, jer takvi će vam popraviti financijsku situaciju.Spatifilum, inače ljubimac uredskih zaposlenika, poznat je po uklanjanju negativnog zračenja koje odašilju kompjuteri i drugi električni aparati, a budući da se lako održava, idealan je za radnu sobu. Ipak, prije no što ozelenite prostorije, provjerite nije li možda biljka koja vam se sviđa otrovna za kućne ljubimce (npr. amarilis, božićna zvijezda, drvo života, filodendron…), jer, na kraju krajeva, i oni zaslužuju ugodno, sigurno i čisto životno okruženje.

Nema komentara:

Objavi komentar

Moj popis blogova