CIMET
CIMET
Jeste li znali da se u prehrani kao začin koristi kora, a ne plod cimeta . Zbog ugodnog mirisa i ljekovitih sastojaka, koristi se kao začin, ali i kao lijek. Iz ploda se cijedi vosak koji se koristi za mirisne svjetiljke. Od listova se cijedi eterično ulje za spravljanje cimetove vode, ulja ili tinkture. Listovi se koriste kao začin, slično lovorovom listu.
Cimet (Cinnnamomum verum) je zimzeleno drvo, visine 5-15 metara, koje potječe sa Cejlona (Šri Lanka) i spominje se kao začin još od 2800. godina prije nove ere. Najviše se gaji, pored Šri Lanke, u Kini, Indiji i Indoneziji. Kod nas se koristi kao prah ili kao kora od drveta. U prošlosti je u europskim zemljama cimeta bilo u malim količinama, pa je bio veoma skup. Iako su slični po sastavu, postoji "kineski cimet" i "cejlonski cimet".
Ljekovita svojstva
Cimet ima značajno antioksidansko učinak, pomaže varenju hrane, sadrži hranjive tvari i ljekovite sastojake: biljna vlakna, vosak, željezo, kalcij, mangan, metalhidroksid-halkon-polimer (mhcp), minerale, tanine.
Do sada je na temelju ispitivanja znanstvenika ustanovljen veliki broj ljekovitih osobina cimeta protiv sljedećih bolesti i tegoba: alergijski rhinitis, arthritis, bolesti zuba i usne šupljine, bolovi u želucu, vaginalne infekcije, virusne infekcije, gastritis, giht, glavobolja, gljivične i bakterijske infekcije pretilost, grčevi, gubitak apetita, gubitak kose, gubitak spolnog nagona, dermatitis, dijabetes, impotencija, infekcije mjehura, iscrpljenost i umor, kandida, karcinom debelog crijeva, kiselina u želucu, kožne bolesti tijela glave i problemi s kosom, loša cirkulacija, loše pamćenje, malaksalost, malokrvnost, menstrualne tegobe i krvarenje, mučnina, nadražena crijeva i nadimanje, neke vrste raka, nervna napetost, otvorene rane, posjekotine i ogrebotine, povišena razina kolesterola i triglicerida, povraćanje, postporođajni problem, problemi s probavom i zatvor, problemi s probavom i proljev, problemi sa živcima, problemi sa žučnom vrećicom, problemi s jetrom, problemi s mokrenjem i mokraćnim kanalima, sve vrste bolova, stres, ugrizi i ubodi insekata.
Ljekovito je i cimetovo vino (vino začinjeno cimetom). I mješavina meda i cimeta ima veoma ljekovite osobine. Cimet je antiseptik, tako da se čajem od cimeta mogu ispirati posjekotine i ogrebotine.
Cimet ubrzava disanje i rad srca, a time utječe na povećanje temperature tijela i samim tim ubrzava sagorijevanje masti.
Interesantno je da cimet poboljšava i vizualno pamćenje i brzinu reagiranja, razvijajući pozitivnu energiju.
Kod dijabetesa cimet pomaže boljem iskorištenju inzulina. Novijim istraživanjima ustanovljeno je da poboljšava tzv. glukozni metabolizam oko dvadeset puta.
Korištenje
Velika prednost cimeta je u tome što je jeftin i dostupan, može se kupiti u gotovo svakoj trgovini prehrambene robe. U prehrani i kao začin koriste se cimetovi štapići. Zbog svog antibakterijskog i antigljivičnog učinci, koristi se i za zaštitu hrane od kvarenja. Ispitivanjem se došlo do toga da se u nekim slučajevima može koristiti i umjesto konzervansa za konzerviranje mesa.
Pored prehrane, cimet se koristi iu kozmetici. Žvake s okusom cimeta upotrebljavaju se protiv neugodnog zadaha.
Cimetovo ulje koristi se za mazanje pojedinih dijelova tijela ili u aromaterapiji, dok se cimetovi štapići (kora) ili prah koriste kao začin ili ljekoviti dodatak jelima.
Nema komentara:
Objavi komentar